System alarmowy w domu – z jakich urządzeń się składa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne domowe systemy alarmowe wyposażone są w centralę alarmową, która jest węzłem komunikacyjnym dla wszystkich czujników i pozwala na monitorowanie stanu domu z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu. Centrala ta pozwala również na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami: włączanie/wyłączanie świateł, otwieranie/zamykanie drzwi i okien, uruchamianie alarmów itp.

Domowe systemy alarmowe wyposażone są w szeroką gamę urządzeń, które służą różnym celom. Oto kilka z najczęściej spotykanych:

Klawiatura 

Klawiatura służy do uzbrajania i rozbrajania systemu, a także do wprowadzania kodów do komunikacji z policją i stacją monitorowania. Klawiatury są zwykle instalowane w pobliżu drzwi lub okien, aby można było rozbroić system przy wychodzeniu z domu.

Detektor ruchu 

Czujniki ruchu wyczuwają ruch i po jego wykryciu alarmują system. Są one często umieszczane na drzwiach lub oknach, ale mogą być również montowane na ścianach lub podłogach. Niektóre czujniki ruchu zawierają czujniki ciepła, które mogą rozpoznać, że ktoś jest w pomieszczeniu na podstawie ciepła ciała, podczas gdy inne mają obie opcje.

Czujnik stłuczenia szkła 

Czujki stłuczenia szkła są zaprojektowane specjalnie do wykrywania stłuczenia szkła poprzez wyczuwanie wibracji spowodowanych przez stłuczenie szkła lub innych przedmiotów, takich jak ceramika lub porcelana. Nie są one zbyt powszechne w budynkach mieszkalnych, ponieważ nie są wystarczająco niezawodne, aby polegać na nich jako na elementach systemu alarmowego, ale czasami są używane w połączeniu z innymi czujnikami w celu poprawy ogólnych środków bezpieczeństwa.

Czujnik binarny (czujnik drzwi/okien) 

Czujniki binarne mają za zadanie wykryć, czy drzwi lub okno zostały otwarte (lub zamknięte) i przekazać tę informację z powrotem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak sporządzić odżywki białkowe?
Jak sporządzić odżywki białkowe?
Odżywki białkowe to suplementy diety stosowane już nie tylko przez sportowców. Badania dowodzą, że mogą one pozytywnie wpływać na samopoczucie […]
Stoliki i krzesła barowe – czy nadają się tylko do baru?
Stoliki i krzesła barowe – czy nadają się tylko do baru?
Wysoki stolik z hokerami to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w barze. Taki zestaw z powodzeniem wpisze się w […]
Wyjście ze szpitala – Co zrobić, żeby przebiegało bez problemów?
Wyjście ze szpitala – Co zrobić, żeby przebiegało bez problemów?
Pierwsze kilka dni po pobycie w szpitalu są często najbardziej krytyczne, ponieważ pacjenci wciąż dochodzą do siebie po operacji i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy