W jakich przypadkach sprawdzi się terapia grupowa?

Problemy natury psychologicznej nie są niczym wstydliwym, a psychoterapii nie należy się obawiać. Wręcz przeciwnie; jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie ze swoim problemem, stajesz się nerwowy, a najdrobniejsze niepowodzenia bardzo silnie na ciebie wpływają zgłoś się po pomoc.

W czym pomaga psycholog?

Udział w terapii psychologicznej nie musi oznaczać, że jest się wariatem. Często poradnia zdrowia psychicznego pomaga ludziom, których przerosły problemy przez co wpadli w depresję lub nałóg. Zdarza się, że potrzebne jest leczenie doraźne i po kilku sesjach pacjent wraca do formy. Psycholog zajmuje się nie tylko głębokimi zaburzeniami. Wiele zgłaszających się do niego osób przeżyło traumę, z którą nie potrafi sobie poradzić, wówczas podczas terapii omawiają swój problem i uczą się żyć dalej. Głównym zadaniem psychologa jest właśnie pokazanie pacjentowi, że jego kłopot to nie koniec świata.

Terapia indywidualna, czy grupowa?

Wszystko zależy od tego, dlaczego zgłaszamy się do poradni zdrowia psychicznego i czego potrzebujemy. Jeśli przyszliśmy na terapię ze względu na nagłe zdarzenie, z którym nie dajemy rady to lepiej sprawdzi się indywidualna sesja. Łatwiej będzie porozmawiać z jedną osobą niż opowiadać wszystko przy całej grupie. Natomiast psychoterapia grupowa jest dobra dla osób uzależnionych i zmagających się z poważnym zaburzeniem.

Wtedy obcowanie z ludźmi, którzy zmagają się z takim samym problemem może mieć na nas lepszy wpływ niż rozmowa z kimś, kto nie przeżył tego samego. Świadomość, że nie tylko my jesteśmy w trudnej sytuacji już może przynieść efekty. Zwłaszcza, że uczęszczający do psychologa często unikają kontaktu z ludźmi, a jest on bardzo ważny.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + sześć =