Czy można pić wodę z kranu?

Kupowanie wody butelkowanej wiąże się z wieloma problemami. Dużą niedogodnością jest zwłaszcza dodatkowy ciężar podczas codziennych zakupów. Powszechne jest jednak myślenie, że woda butelkowana nie może być zastąpiona przez tą z kranu, a picie tej ostatniej jest szkodliwe dla zdrowia. Czy tak jest naprawdę?

Picie wody z kranu jest bezpieczne

Zgodnie z obowiązującymi restrykcyjnymi normami unijnymi woda w kranie musi zachować wysoki poziom jakości. warto pamiętać, że normy wprowadzone we wspólnocie europejskiej są bardziej surowe od tych, które wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia. Woda z kranu jest bezpieczna dla zdrowia, zarówno pod kątem mikrobiologicznym, jak i chemicznym. Łatwo to sprawdzić, ponieważ jakość wody na danym obszarze jest publikowana na stronach sanepidu lub przedsiębiorstw wodociągowych.

Jak poprawić jakość wody z kranu?

Jeśli woda z kranu mimo wszystko nie wydaje nam się dobrą alternatywą dla butelkowanej, można łatwo poprawić jej jakość kupując dzbanek z filtrem do wody. Pozwala on m.in.:
– usunąć z wody obecności metali ciężkich, chloru i rdzy
– poprawić smak wody z kranu
– zmniejszyć ilość osadzającego się kamienia

Dzbanki tego typu są niedrogie i łatwo dostępne. Aby zapewnić poprawny proces filtracji, należy wymieniać wkłady z filtrem około raz w miesiącu.
Popularne na rynku są m.in. filtry brita. Stanowią stosunkowo niedrogie, a zarazem skuteczne rozwiązanie.

Lepsza z kranu czy z butelki?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest woda z kranu. Jej jakość jest podobna, a niekiedy lepsza niż wody butelkowanej. Rezygnacja z zakupu wody w butelkach pozwoli zaoszczędzić pieniądze i usunie dodatkowy ciężar podczas codziennych zakupów. Picie wody z kranu jest również rozwiązaniem ekologicznym, korzystnym dla środowiska. Aby cieszyć się jak najlepszym smakiem i jakością wody, warto również rozważyć zakup dzbanka z filtrem.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − dziesięć =