Obsługa żurawia budowlanego wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Trzeba więc przestrzegać ściśle zasad BHP, dzięki którym nie dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji. Mogą one dotyczyć długości pracy, warunków pogodowych lub udźwigu. Na co zwracać uwagę przy pracy z żurawiem?
Nie każdy pracownik może obsługiwać żurawia budowlanego. Musi on przejść odpowiednie szkolenie i zweryfikować swoje umiejętności na egzaminie praktycznym. Jeśli firmie brakuje takiego pracownika to można skorzystać z usług firmy, np. pod adresem: https://corleonis.pl/obsluga-operatorska/. Nie może on jednorazowo pracować dłużej niż 8 godzin. Trzeba pamiętać, że operator żurawia nie powinien być jednocześnie sygnalistą oraz hakowym.
W czasie niekorzystnych warunków pogodowych praca w żurawiu jest zabroniona. Dotyczy to burz z piorunami oraz wiatru, który przekracza prędkość 10 km/s. Praca w żurawiu jest wykluczona, jeśli temperatura w kabinie przekracza 28ºC albo jest niższa niż 18 ºC. Nie można przekraczać także poziomu hałasu na poziomie 80 decybeli. Praca w nocy jest możliwa tylko przy dodatkowym oświetleniu. Każdy żuraw budowlany ma też ustalony swój maksymalny udźwig, którego pod żadnym pozorem nie można przekraczać.