Współcześnie przedsiębiorstwa transportowe muszą być zorientowane przede wszystkim na bardzo sprawną obsługę klienta. To właśnie na jego potrzebach koncentruje się funkcjonowanie wszystkich podmiotów tworzących tzw. łańcuch dostaw. Pamiętajmy bowiem o tym, że przewaga konkurencyjna w tej konkretnej branży zależy w dużej mierze nie tylko od jakości, ale również terminowości realizacji dostaw. Aby usprawnić cały ten proces, stosuje się konkretne rozwiązania – mowa tutaj m.in. o systemach przeładunkowych w magazynach czy monitoringu GPS.
W celu zwiększenia sprawności dostawy ładunków w przedsiębiorstwach transportowych stosuje się określone urządzenia i zaawansowane mechanizmy. W magazynach są m.in. specjalne systemy przeładunkowe, obejmujące np. rampy z ruchomą platformą (w znacznym stopniu ułatwiającą załadunek oraz rozładunek towaru), a także automatyczne bramy segmentowe.
W miejscach tych doskonale sprawdzają się też bramy przeciwpożarowe, linie do automatycznej paletyzacji (samodzielnie umieszczające ładunek na palecie lub owijające go folią) czy wewnętrzne systemy kontroli oraz potwierdzania dostaw. W branży logistycznej powszechnie wykorzystuje się również nowoczesny monitoring GPS w celu kontrolowania kierowców i pojazdów (trasa, ilość paliwa, prędkość itp.). Inne skuteczne metody na zwiększenie sprawności dostawy to m.in.:
– czytelne oznakowania dróg transportowych oraz ramp załadowczych
– wdrożenie zaawansowanego systemu administrowania przesyłkami
– częste weryfikowanie stanu technicznego pojazdów
– dbałość o doskonałe zabezpieczenie ładunków (wytrzymałe opakowania, dodatkowe – tekturowe przekładki itp.)
– precyzyjne oznakowanie przesyłek