Części do maszyn, które trzeba regularnie wymieniać

Maszyny i urządzenia podczas pracy mogą być poddane dużemu obciążeniu. Ruch obrotowy podzespołów wywołuje drgania, które wpływają na zużycie części. Regularne serwisowanie pozwala wydłużyć okres bezawaryjnej pracy maszyny oraz zmniejszyć koszty napraw awarii i przestojów. Duży nacisk należy położyć na odpowiednie smarowanie osi i sworzni, na których części mogą wykonywać ruch względem swojej osi. Stosowane tam łożyska zapewniają płynną pracę.

Jeżeli sprzęt użytkowany jest w trudnych warunkach brud i zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza korpusu łożyska, mogą niszczyć powierzchnię, po której obracają się kulki. Wraz z łożyskiem kulkowym zwykłym dobrze jest regularnie wymieniać smarowniczki, aby mieć pewność, że smar będzie podawany w odpowiednich ilościach. Jeżeli jest taka opcja, warto stosować osłony gumowe i cyklicznie sprawdzać stan opasek zaciskowych.

Elementy poprawiające efektywność pracy maszyn

Silniki napędzające urządzenia są połączone z elementami pracującymi za pomocą pasków klinowych lub sprzęgła. Zapewnia to przeniesienie jak największej części mocy generowanej przez silnik. Od stanu pasków zależy efektywność pracy urządzeń. Dopasowany pasek jest konieczny, ponieważ będzie miał on optymalną powierzchnię styku z kołem pasowym. Kupując paski klinowe w sklepie, warto zabrać oryginalny produkt lub w dokumentacji technicznej maszyny sprawdzić kod wyrobu. W przypadku dużych obciążeń podczas pracy paski należy wymieniać zgodnie z instrukcją producenta dotyczącej czasu pracy silnika.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − siedem =