Sensoplastyka to rodzaj terapii zajęciowej, która polega na wykorzystaniu różnych tekstur, aby pomóc dzieciom z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwinąć lepsze zmysły dotyku, zapachu i smaku.
Terapia Integracji Sensorycznej (SIT) jest ważną częścią pomocy dzieciom z autyzmem w radzeniu sobie z ich zaburzeniem. SIT pomaga dzieciom stać się bardziej świadomym swojego otoczenia i poczuć się bardziej komfortowo w sytuacjach społecznych poprzez uczenie ich jak rozpoznać i zrozumieć uczucia, które mają z codziennych doświadczeń sensorycznych. SIT uczy również rodziców, jak współpracować z terapeutami dziecka w domu.
Problemy z integracją sensoryczną są często spotykane u osób z całościowym zaburzeniem rozwojowym (PDD), ale nie wszystkie osoby z PDD je mają. Problemy z integracją sensoryczną mogą obejmować nadwrażliwość (np. bycie nadmiernie wrażliwym na głośne dźwięki), niedowrażliwość (np. problemy ze słyszeniem głosów) lub obie te cechy. Osoby nadwrażliwe mogą wydawać się niespokojne lub mieć problemy z usiedzeniem w miejscu; osoby niewrażliwe mogą wydawać się niezdarne lub nie reagować, gdy się do nich mówi. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszego dziecka to warto sprawdzić stronę http://puer-zawiercie.pl/, która oferuję pomoc takim dzieciom w centrum terapii.
-Mogą mieć trudności ze snem z powodu wrażliwości na dźwięki lub światła.
-Mogą mieć trudności z jedzeniem, ponieważ niektóre pokarmy powodują dyskomfort w ustach lub gardle.
-Mogą mieć trudności z noszeniem zbyt ciasnych lub drapiących ubrań
-Niektóre osoby z PDD mają również problemy z umiejętnościami motorycznymi, takimi jak koordynacja ręka-oko, równowaga i chodzenie w linii prostej.