Do czego służy tester pH i jakie są jego zastosowania?

Tester pH mierzy kwasowość lub zasadowość roztworu. Może być używany do badania pH basenów, akwariów, jacuzzi i spa, wody pitnej i innych płynów. Testery pH są dostępne w wielu różnych modelach, z których każdy ma swój własny zestaw funkcji i możliwości.

Sprawdzanie kwasowości gleby

Tester pH jest również przydatny do sprawdzania kwasowości gleby i niektórych roślin. Uzyskane odczyty mogą pomóc ogrodnikom określić, czy ich rośliny otrzymują z gleby wystarczającą ilość składników odżywczych, aby dobrze się rozwijać.

Najlepsze testery pH zapewniają dokładne pomiary i działają szybko, dzięki czemu nie trzeba zbyt długo czekać na wyniki. Takimi testerami moze pochwalić się chociażby strona https://domowauprawa.pl/pol_m_POMIARY-I-KONTROLA_Mierniki-pH-263.html.

Jak działa tester pH?

Tester pH mierzy, jak bardzo coś jest kwaśne lub zasadowe, porównując swoje odczyty z punktem odniesienia. Punktem odniesienia jest zazwyczaj roztwór standardowy o ustalonej wartości 7, co oznacza, że nie jest ani kwaśny, ani zasadowy – jest neutralny.

Większość testerów pH używa papierków lakmusowych, które zmieniają kolor w zależności od tego, jak kwaśny lub zasadowy jest ich odczyn w porównaniu z punktem odniesienia. Pasek zmienia kolor, ponieważ zawiera substancje chemiczne zwane wskaźnikami, które reagują inaczej w zależności od kwasowości lub zasadowości otoczenia.

Niektóre rodzaje testerów pH wykorzystują wyświetlacze cyfrowe zamiast papierków lakmusowych, aby zapewnić dokładniejsze odczyty poziomu kwasowości próbki.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *