Często wykorzystywane przez złote rączki, a także pasjonatów i hobbystów w modelarstwie papierniczym. Jest bardzo przydatny (klej dyspersyjny), gdy trzeba dokonać drobnych napraw wokół domu. Łatwy w aplikacji, momentalnie schnie, a po wszystkim nie pozostawia śladu swojej obecności.
Klej dyspersyjny składa się z małych cząstek, które zostały rozproszone w wodzie lub innym rozpuszczalniku. Cząstki te powstałe są z organicznego związku polimerowego lub emulsji akrylowej. Składniki te tworzą wiązania pomiędzy dwoma różnymi materiałami, gdy łączą się ze sobą przy pomocy ciepła lub ciśnienia. Proces ten można porównać do sposobu, w jaki rozpuszcza się cukier w gorącej wodzie.
Głównymi składnikami klejów dyspersyjnych są woda i żywice akrylowe. Żywice akrylowe stanowią około 70% tych klejów. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach, ponieważ mają dobrą trwałość, elastyczność i odporność na chemikalia.
Pozostałe 30% stanowią plastyfikatory, które mogą być formą estrową lub amidową związku alkoholu zawierającego co najmniej dwa atomy węgla (zwykle glikol etylenowy lub 2-butoksyetanol). Plastyfikatory sprawiają, że klej dyspersyjny posiada wielką elastyczność i nie tylko.
Szybko schną, co czyni je idealnymi do szybkich napraw; Nie pozostawiają pozostałości na powierzchniach po wyschnięciu; Są odporne na wysokie i niskie temperatury; Sprawdzają się w różnych warunkach (na przykład przy dużej wilgotności powietrza); Można je łatwo znaleźć w każdym sklepie z artykułami budowlanymi lub w sklepach poświęconych technice.