Jak działają drukarki termiczne?

Drukarki etykiet są grupą urządzeń, których zadaniem jest w szybki i wydajny sposób wydruk danego tekstu, grafiki czy obrazu na określonym przez klienta materiale, np. etykiety na kosmetyki. Najczęściej jest to papier, tworzywo sztuczne, rzadziej plastik. Do drukarek etykiet należą drukarki termiczne oraz termotransferowe. Te drugie, są bardziej zaawansowaną opcją dostępną na rynku, która w stanie jest dokonać wydruku na bardziej zróżnicowanych i twardych materiałach, jednak wraz ze wzrostem jakości i trwałości idzie niestety cena.

Drukarki termiczne są tradycyjnym i najbardziej klasycznym rozwiązaniem w tej dziedzinie, co ciekawe, elementy wydrukowane w tym urządzeniu, na pierwszy rzut oka nie odbiegają od tych stworzonych w drukarkach termotransferowych. Istotną różnicę znaleźć dopiero można w samej fakturze etykiety oraz jej wytrzymałości. Tutaj przechodzimy do dedykowanego zastosowania obu urządzeń. Z racji na swoją krótszą trwałość, etykiety drukowane w drukarkach termicznych przeznaczone są do użytkowania przez krótszy okres czasu, za przykłady mogą posłużyć paragony fiskalne, znaczki pocztowe czy naklejki na artykuły spożywcze. Drukarka termiczna nie będzie działała bez zastosowania w niej papieru termicznego, poza tym nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi czy produktów, które miałyby nam pomóc w wydruku.

Druk termiczny jest wyłącznie monochromatyczny, co spowodowane jest sposobem w jaki całe urządzenie działa. W środku znajdują się specjalistyczne cienkie grzałki, których zadaniem jest wypalanie tekstu czy danych grafik na papierze – dlatego też, papier użyty do drukowania wyposażony musi być w termoaktywną substancję. Zaletą drukarek termicznych jest przede wszystkim ich niska cena oraz racjonalne koszty związane z eksploatacją. Dobrej jakości urządzenie powinniśmy być w stanie zakupić już za 400-500 złotych, choć i są dostępne drukarki powyżej tysiąca złotych.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × dwa =