Jak dopasować taras zarówno do domu, jak i ogrodu?

Przydomowy taras to nie tylko miejsce wypoczynku domowników i gości. To także wizytówka domu, harmonijne połączenie domu z ogrodem. Wielu właścicieli domów zniechęca perspektywa otoczenia domu betonową kostką, która dominuje w polskim krajobrazie. 

Jak dopasować taras zarówno do domu, jak i ogrodu?

Własny dom z ogródkiem to marzenie tych, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego nadmiaru betonu i mieć bliższy kontakt z przyrodą. Betonowy taras w upalny letni dzień bardzo się nagrzewa i przestaje być miłym miejscem do relaksu. Zamiast betonu można zdecydować się na taras drewniany, który wprowadziłby naturalny akcent w bezpośrednie sąsiedztwo domu. Mankamentem drewna jest jego nietrwałość i konieczność ciągłej konserwacji. Może w takim razie wybrać tarasy z kompozytu?

Co to jest kompozyt?

Kompozyt jest mieszaniną mączki drzewnej (przeważnie sosnowej) i polimerów (PCV) w mniej więcej równych proporcjach z dodatkiem stabilizatorów i barwników. Zapewnia to deskom kompozytowym wygląd imitujący naturalne deski drewniane, ale znacznie większą wytrzymałość. Deska kompozytowa nie przemarza, nie nasiąka wodą, nie gnije, nie atakują ją grzyby, pleśnie ani owady. Nie ma sęków, ani drzazg. Deski kompozytowe mogą być gładkie lub ryflowane (pokryte podłużnymi wgłębieniami, odprowadzającymi wodę i chroniącymi użytkownika przed poślizgnięciem się na ich powierzchni). Zabarwienie ich może naśladować naturalny kolor drewna z wyraźnie zaznaczonymi słojami lub być zabarwione jednolicie w dowolnym kolorze. 

Wybór i montaż tarasu kompozytowego

Domy klasyczne, rustykalne lub naśladujące dawne dworki z pewnością wykorzystają do budowy tarasów deski kompozytowe drewnopodobne. Zwolennicy nowoczesności mogą natomiast wybrać deski wyraźnie ryflowane, o jednolitym zabarwieniu. Pod taras należy przygotować równe i stabilne podłoże (najlepiej zaizolowaną wylewkę betonową o minimalnym spadku) w celu zapewnienia odpływu wody. Na podłożu kładzie się legary, a na nich montuje powierzchnię tarasu. Zapewnia to oddolną wentylację konstrukcji. Sam montaż jest stosunkowo prosty, jednakże lepiej pozostawić to wyspecjalizowanej firmie np. https://www.ideagarden.pl/. Taras kompozytowy jest bardzo łatwy w konserwacji (wystarczy okresowe spłukiwanie wodą), estetyczny i trwały.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 2 =