Jak używać przerzutek w rowerze?

Wszystkim osobom korzystającym na co dzień z roweru zależy na tym, aby jazda na nim odbywała się w sposób płynny i w pełni komfortowy. Jej przebieg jest uzależniony od wielu czynników (m.in. pogody i rzeźby terenu), ale jednym z najważniejszych jest prawidłowe używanie przerzutek. Duże znaczenie ma również ich sprawność, dlatego też w sytuacji, gdy nie działają właściwe, należy je wymienić na nowe. Na szczęście przerzutki można bez problemu kupić w internecie, m.in. na https://virtualbike.pl

Wskazówki dla rowerzystów – zarówno profesjonalnych, jak i amatorów

Poprawne używanie przerzutek w rowerze jest gwarancją przyjemnej jazdy. Podstawowa zasada głosi, że należy je zmieniać koniecznie w trakcie pedałowania, ponieważ w ten sposób do minimum ograniczamy ryzyko zerwania linki. Nie powinniśmy także zmieniać biegu podczas bardzo intensywnego naciskania na pedały, bo powoduje to nadmierną eksploatację łańcucha i zębatki (zagrożenie uszkodzeniem tarcz lub zerwaniem łańcucha). Ponadto pamiętajmy, aby poznać maksymalnie dużo przełożeń. Pozwoli nam to bowiem idealnie dobierać biegi do konkretnych warunków terenowych. W przypadku wyjątkowo stromych wzniesień i pagórków zaleca się zmianę przełożeń z twardych na miękkie, tak aby nie obciążać napędu.

Przerzutki szosowe w rowerze musimy traktować tak samo jak w biegi w samochodach i innych pojazdach mechanicznych. Z tego powodu ich redukcja powinna się odbywać w sposób płynny i stopniowy, a nie gwałtowny. Na koniec dodajmy, że osoby początkujące powinny stosować wyłącznie tzw. przełożenia miękkie. Wynika to z faktu, że ich zmiana nie wymaga tak dużej siły jak w przypadku wersji twardych (ochrona nóg przed przeciążeniem i bólem stawów oraz kolan).

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 − 4 =