Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Zakup działki oraz wybór projektu są tylko pierwszymi krokami w długim i czasochłonnym procesie. Każdy, kto planuje budowę własnego domu powinien dowiedzieć się, jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakiego rodzaju pomiary trzeba przeprowadzić.
Jeszcze przed zakupem konkretnej działki trzeba zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, aby dowiedzieć się o planowanych w okolicach inwestycjach. Plan budowy musi być dostosowany do jego wymogów. Bardzo ważne jest także przeprowadzenie badań gruntu. Oceni ono warunki gruntowo-wodne, a na podstawie stworzonej przez nie ekspertyzy powstanie dokumentacja oraz opinia geologiczno- inżynieryjna, która ma ogromny wpływ na wydanie pozwolenia na budowę.
Analiza gruntu jest także ważna w przypadku niepewnego terenu, na którym ma powstać podpiwniczony budynek. Dzięki temu uda się ustalić, czy nie jest on zbyt miękki i nie będzie z czasem osiadał.
Niekiedy pisemne ekspertyzy są wymagane także do projektu budowlanego. Przed wizytą geologa na działce warto wiedzieć, w jaki sposób będzie usytuowany na niej budynek, aby specjalista wiedział, w jakim konkretnym miejscu wykonać odwiert i pobrać próbki gleby do badania.
Na praktycznie każdym etapie budowy niezbędna jest także współpraca z geodetą. Takiego specjalistę można znaleźć m.in. na stronie http://geodraw.pl. Jego głównym zadaniem jest wytyczenie dokładnych granic działki, a w późniejszym czasie ustalenie dokładnego położenia wszystkich ścian budynku. Przygotuje on także mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych, która jest jednym z dokumentów, który trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.
W ostatnim etapie budowy, czyli oddawaniu domu do użytku geodeta musi nanieść na mapę także wszystkie przyłącza, takie jak sieć energetyczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Do jego zadań należy także wpisywanie wszystkich pomiarów do dziennika budowy.