Oczyszczalnia ścieków, czy szambo – na jaki rodzaj instalacji się zdecydować?

Domowe ścieki należy odprowadzać z budynku w należyty sposób, tak aby nie oddziaływały one negatywnie na środowisko, a także nas samych. Obecnie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie domu do kanalizacji. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość, szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach, gdzie system rurociągów może nie być doprowadzony do każdej posiadłości. Wtedy to pozostają do wyboru dwie inne opcje, a mianowicie instalacja przydomowej oczyszczalni lub też szamba. Na którą z nich warto się zdecydować?

Różnice między szambem, a oczyszczalnią 

Każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety, które przed decyzją o stworzeniu instalacji odprowadzania ścieków warto poznać. Oczyszczalnia po zmontowaniu wymaga sporadycznych ingerencji. Szambo natomiast wymaga regularnego opróżniania, które jednak nie powinno stanowić dużego problemu. Średnio są to bowiem tylko dwie wywózki ścieków w miesiącu. 

Warto wiedzieć, że oczyszczalnia jest trochę droższa w realizacji. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy samą eksploatację, ceny są niskie, a użytkowanie staje się tym samym niezwykle korzystne. Szambo jest tańsze w wykonaniu, a jego koszty utrzymania są tylko nieco wyższe. W długoletniej perspektywie obydwa rozwiązania są zatem opłacalne, gdyż finanse po prostu się równoważą. 

Oczywiście dzieje się tak tylko w wypadku, gdy zadba się o ich wysoką jakość, a także rzetelne wykonanie projektu. Dobrze jest zatem zlecić to zadanie profesjonalnej firmie takiej jak np. Szambo Rambo, która z pewnością wypełni je właściwie. Wszystkie te aspekty pokazują, że ostateczny wybór zależeć będzie od indywidualnych potrzeb i warunków zaistniałych na konkretnej posesji.

 

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 2 =