Oznaki awarii sprzęgła

Jednym z ważnych elementów każdego samochodu osobowego jest sprzęgło. Jego żywotność jest różna i zależy w dużej mierze od marki i modelu auta, a także umiejętności konkretnego kierowcy oraz jego stylu jazdy. W pojazdach produkowanych obecnie wartość ta mieści się w przedziale między 40 000 a 100 000 km przebiegu, choć z uwagi na wymienione powyżej czynniki mogą występować odchylenia od tej normy. Jeśli sprzęgło ulegnie zużyciu lub awarii, należy je niezwłocznie wymienić. Jeśli chodzi o tego typu części samochodowe BMW, Audi i Volkswagen to marki, do których znajdziemy je najszybciej i w atrakcyjnej cenie. 

Nie zwlekaj z wizytą w warsztacie

Sprzęgło jest niezbędne przede wszystkim do ruszania samochodu z miejsca oraz zmiany biegów. Ponadto odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na cały układ napędowy. Pamiętajmy, że zużycie tego elementu i jego podatność na usterki znacznie wzrasta, jeżeli ma ono do wykonania pracę przy wyjątkowo dużej prędkości. Objawy awarii sprzęgła to m.in.:

– brak jakiejkolwiek reakcji auta w trakcie próby nagłego ruszenia z miejsca

– niemożność przyspieszenia mimo włączonego biegu, a także dodawania gazu przy zwiększanej prędkości obrotowej silnika

– odczucie tzw. twardego pedału sprzęgła

– brzydki zapach unoszący się wewnątrz pojazdu (najczęściej zużyta tarcza sprzęgła)

– szum dobiegający z okolic skrzyni biegów (przeważnie uszkodzone łożysko)

– niemożność włączenia biegu (możliwa przyczyna pęknięcie sprężyny talerzowej docisku)

– nasilające się szarpanie auta w trakcie ruszania (zazwyczaj zużyte tłumiki tzw. drgań skrętnych)

Pamiętajmy, że odkładanie naprawy sprzęgła na później może się w znacznym stopniu przyczynić do zmniejszenia naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też warto się już teraz zaopatrzyć w tego typu części do Chevroleta (dostępne są na https://getparts.pl/marki/chevrolet), BMW, Mazdy czy pojazdu jakiejkolwiek innej marki.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + dziesięć =