Rozwój roślin – jak można go wspomóc?

Piękne i zdrowe rośliny to marzenie każdego ogrodnika. Nieważne czy uprawa jest profesjonalna, czy amatorska bardzo istotna jest ich prawidłowa pielęgnacja i odżywianie. Dzięki temu możemy być pewni, że plony będą udane i obfite.

Co wpływa na prawidłowy rozwój rośliny?

Droga od nasiona do pięknej rośliny jest procesem bardzo skomplikowanym. Decydując się na uprawę, należy odpowiednio przygotować i zaplanować cały jej wzrost, aby cieszyć się obfitymi i wysokiej jakości plonami. Istnieją dwa czynniki, które determinują prawidłowy rozwój rośliny:

– czynniki endogenne – czynniki genetyczne, które z góry określają, w jaki sposób roślina będzie się rozwijać i rosnąć. Należą do nich głównie fitohormony regulujące wzrost rośliny, takie jak:

  • auksyny opóźniające procesy starzenia;
  • gibereliny stymulujące wzrost i dojrzewanie roślin;
  • kwas abscysynowy hamujący nadmierny wzrost roślin;

– czynniki egzogenne – czynniki zewnętrzne, niezależne od rośliny, takie jak:

  • pH gleby;
  • temperatura;
  • światło;
  • zasolenie wody.

W jaki sposób wspierać szybszy wzrost i rozwój rośliny?

Znając już czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin, warto zastanowić się, w jaki efektywny sposób przyspieszyć ten proces. Sprawą fundamentalną jest ich nawadnianie. Liczy się nie tylko odpowiednie pH wody, ale również prawidłowe dozowanie. Nie można bowiem dopuścić ani do przesuszenia, ani do przelania rośliny. Bardzo dobrym sposobem poprawiającym jakość upraw jest stosowanie różnego rodzaju nawozów i odżywek, które dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym. Jednymi z najskuteczniejszych i uniwersalnych są nawozy wapniowe.

Wapń jest jednym z najważniejszych składników odżywczych rośliny odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost i rozwój. Jego obecność wpływa nie tylko jędrność i trwałość plonów, ale też na ich wybarwienie. Nawozy wapniowe to idealne rozwiązanie dla sadownictwa, ogrodnictwa oraz rolnictwa. Ich działanie polega na uodpornieniu rośliny na czynniki stresowe takie jak: choroby wirusowe, bakteryjne i grzybowe, działalność szkodników oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Wpływają one także korzystnie na gospodarkę hormonalną sadzonki i zwiększają jakość oraz ilość plonów. Stosując odpowiednie preparaty wapniowe, zapewnimy nie tylko zdrowy wzrost i rozwój roślinom, ale też widocznie wpłyniemy na jakość i wielkość zbiorów.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *