Problemy natury psychologicznej nie są niczym wstydliwym, a psychoterapii nie należy się obawiać. Wręcz przeciwnie; jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie ze swoim problemem, stajesz się nerwowy, a najdrobniejsze niepowodzenia bardzo silnie na ciebie wpływają zgłoś się po pomoc.
Udział w terapii psychologicznej nie musi oznaczać, że jest się wariatem. Często poradnia zdrowia psychicznego pomaga ludziom, których przerosły problemy przez co wpadli w depresję lub nałóg. Zdarza się, że potrzebne jest leczenie doraźne i po kilku sesjach pacjent wraca do formy. Psycholog zajmuje się nie tylko głębokimi zaburzeniami. Wiele zgłaszających się do niego osób przeżyło traumę, z którą nie potrafi sobie poradzić, wówczas podczas terapii omawiają swój problem i uczą się żyć dalej. Głównym zadaniem psychologa jest właśnie pokazanie pacjentowi, że jego kłopot to nie koniec świata.
Wszystko zależy od tego, dlaczego zgłaszamy się do poradni zdrowia psychicznego i czego potrzebujemy. Jeśli przyszliśmy na terapię ze względu na nagłe zdarzenie, z którym nie dajemy rady to lepiej sprawdzi się indywidualna sesja. Łatwiej będzie porozmawiać z jedną osobą niż opowiadać wszystko przy całej grupie. Natomiast psychoterapia grupowa jest dobra dla osób uzależnionych i zmagających się z poważnym zaburzeniem.
Wtedy obcowanie z ludźmi, którzy zmagają się z takim samym problemem może mieć na nas lepszy wpływ niż rozmowa z kimś, kto nie przeżył tego samego. Świadomość, że nie tylko my jesteśmy w trudnej sytuacji już może przynieść efekty. Zwłaszcza, że uczęszczający do psychologa często unikają kontaktu z ludźmi, a jest on bardzo ważny.